Обчислення, які наведені далі, зроблені на основі аналізу реального сектора авторинку. Команда ІДА проаналізувала майже 3 мільйони записів агрегатора Automoto.ua про оголошення продажу автомобілів з усіх (близько 100) автосайтів України.
Зважаючи на те, що ціни в оголошеннях безпосередньо залежні від принципу ринкової рівноваги (тобто коли запит продавця повинен відповідати очікуванням покупця, щоб товар був проданий у розумний строк), а також те, що ці ж ціни формуються під впливом низки зовнішніх чинників, їх можна використовувати для аналітики ринку як індикаторні величини, що демонструють або пояснюють стан справ у певний момент, або ж пояснюють вплив на ринок зовнішніх факторів. Володіння такою інформацією дозволяє бізнес-аналітикам визначати тенденції (тренди) та прогнозувати стан ринку на майбутнє, планувати діяльність з урахуванням історичної та поточної інформації на прийдешні періоди.
Інтернет-ринок легковиків з пробігом: рекордно мала кількість оголошень
За минулі 12 місяців на українських інтернет-майданчиках для розміщення оголошень про продаж автотранспорту було розміщено 2,7 млн пропозицій про продаж вживаних легкових машин. До цієї кількості входять лише новододані оголошення, без урахування дублів, які можуть траплятися на кількох дошках оголошень.
Найвища активність продавців за згаданий період була зафіксована у травні 2024 року, коли було розміщено 248,3 тис. оголошень. Найменша активність зафіксована у грудні минулого року — 177,7 тис. оголошень.
Кількість оголошень істотно зменшилася (нагадаємо — до розрахунку взяті головні сайти оголошень): з 223,3 тис. у листопаді до 177,7 тис. у грудні (-20,4%). У порівнянні рік до року картина наступна: у грудні 2023 інтернет-майданчики містили 219,7 тис. пропозицій, тобто зараз пропонують на 19,1% менше.
Такі зміни скоріш за все викликані зростанням обсягів оголошень у соцмережах та месенджерах, і ця тенденція продовжуватиметься надалі — про це детальніше у прогнозі на 2025 рік від Інституту досліджень авторинку.
Потенційна фінансова вартість усіх авто, що пропонувалися (або пропонуються) до продажу у грудні знизилася до $1,83 млрд, проти рекордних $2,29 млрд, зафіксованих у листопаді.
Максимальна й мінімальна наповненість пропозиціями у грошовому вираженні переважно корелюється з кількістю оголошень, зазначеною вище, що також видно на діаграмі. В середньому українці щомісяця пропонують до продажу в інтернеті вживаних легковиків на $2 мільярди.
Цінова структура: частка дорожчих авто продовжує зростати
За рік, тобто у порівнянні грудня-2024 до грудня-2023, на діаграмі, яка показує наповненість ринку пропозиціями різних цінових груп, на перший погляд надто контрастних змін не спостерігається. Однак якщо розглянути дані детальніше, а також порівняти їх з аналогічними зрізами за попередні місяці, можна дійти висновку, що зменшується присутність бюджетних пропозицій, водночас зростає частка авто ціною понад $20 тис.
Причина та ж, що і для попереднього розділу: перетікання пропозицій мас-маркету у соцмережі, дорожчі ж авто поки продовжують пропонувати і на сайтах оголошень.
Середня ціна пропозицій
Після рекордного і різкого стрибка до позначки $6500 у листопаді, у грудні середня ціна оголошень почала зменшуватися, наразі зупинившись на відмітці $6300.
Менше оголошень, менше бюджетних пропозицій — ось і результат.
Зміна цін за сегментами (за ознакою пального/живлення)
У розрізі окремих сегментів, з розподілом за типом силової установки, найнижчу середню ціну, яка за підсумками грудня становить $2700 (+$50), мають легковики з газобалонним обладнанням.
Наймасовіший на ринку сегмент — бензинові автомобілі, займає середнє положення між щойно описаними авто з ГБО та дизельними легковиками. Поточна середня ціна усіх пропозицій тут $6200, на $300 менше, ніж було місяцем раніше.
За дизельні легкові авто з пробігом зараз у середньому просять $7500, на $200 менше, ніж у листопаді минулого року. Всі три щойно описані сегменти (які водночас наймасовіші на вторинному ринку) були достатньо стабільними за показниками середньої ціни фактично до жовтня поточного року, і лише у листопаді почалися деякі коливання.
Сегмент авто з гібридними силовими установками (сумарно усі підтипи на кшталт MHEV/HEV/PHEV), на відміну від попередніх, порівняно стабільних, завжди вирізнявся певним хвилюванням. Так і цього разу: плюс $500 відносно попереднього періоду, і підсумок $12 700.
Про сегмент електромобілів: тривале зниження середньої ціни, яке ми спостерігали мало не весь минулий рік, для цієї групи змінилося у жовтні на помітне зростання. У грудні середня ціна в групі BEV зупинилася на відмітці $16 700, на $100 менше, ніж було місцем раніше, і також менше (на $1100) ніж було у грудні-2023. Ймовірно, цього року ціни на електромобілі змінюватимуться ще не раз, і не виключено що далі, у 2026, ці значення автомобілісти будуть згадувати з певною ностальгією.
- Отримайте більше інформації! Надішліть нам запит, і команда ІДА докладе максимум зусиль, щоб у вашому розпорядженні були усі необхідні дані, які допоможуть розвитку вашого бізнесу!
Підпишіться на телеграм-канал Інституту досліджень авторинку, щоб отримувати інформацію першими, без реклами та спаму.