Станом на сьогодні в Україні відсутнє виробництво легкових авто повного циклу. Проте все ж щорічно з конвеєра сходить невелика кількість машин з українським VIN-кодом та маркуванням «Made in Ukraine». Скільки таких легковиків українців придбали у 2021 році та топ-20 «вітчизняних» моделей, визначили експерти Інституту досліджень авторинку.
Протягом 2021 року в Україні продали 10,1 тисячі легковиків, що були виготовлені методом великовузлового складання в Україні. Це — на 44% більше, ніж у 2020 році. Проте — зовсім небагато, якщо порівнювати із кількістю виготовлених авто у країнах Євросоюзу чи США — там ці числа вимірюють мільйонами. Кількість «вітчизняних» легковиків невелика і в загальній структурі продажів нових авто в Україні — трохи менш як 10%.
Динаміка продажів нових легковиків, виготовлених в Україні
Найбільше автомобілів, що були виготовлені в Україні, придбали у грудні та червні, найменше — у лютому. Оскільки загальна кількість продажів таких машин невелика, навіть кілька сотень штук можуть кардинально змінити цю статистику.
Враховуючи, що значна частина «вітчизняних» машин — це спецтехніка, тобто переобладнані легковики для медичних служб, поліції та інших специфічних цілей, які продають на публічних торгах, виокремити якісь тенденції в цьому сегменті ринку практично неможливо.
Хто купував нові авто, виготовлені в Україні
Більшу частину легковиків «Made in Ukraine» (51,2%) придбали юридичні особи — державні та приватні організації. Отже, реальний інтерес приватних покупців до автомобілів, виготовлених в Україні, дорівнює половині від усіх проданих «вітчизняних» машин.
Найпопулярніші моделі імпортних легковиків з пробігом
Найбільше у 2021 році в Україні серед «вітчизняних» автомобілів продавали машини марки Skoda — у 36,7% випадків. Загалом протягом року, що минув, придбали 3,7 тисячі авто цього бренду. Виготовляють їх на заводі «Єврокар» у Закарпатські області з машинокомплектів, що мають походження з Європейського Союзу.
Друге місце в рейтингу зайняла продукція Запорізького автомобільного заводу — машини марки LADA. У 2021 році таких склали трохи більше ніж 2 тисячі (20% від загальної кількості). Виготовили їх із машинокомплектів, що мають походження з Російської Федерації. Оскільки імпорт будь-яких автомобілів з цієї країни заборонений ще з 2019 року, великовузлове складання — єдиний спосіб продавати російські автомобілі в Україні.
На третьому місці — продукція марки «СКС», з часткою в 14,2% цього сегменту ринку (1,4 тис. авто). Під таким брендом транспортні засоби виготовляє ТОВ «Спец-Ком-Сервіс», що займається виготовленням на базі імпортних машин та машинокомплектів спеціалізованих транспортних засобів, у тому числі поліції та медичної допомоги.
Якщо аналізувати модельний ряд автомобілів, які виготовляють в Україні, то у 2021 році найбільше купували Skoda Kodiaq (1,6 тисячі авто), Skoda Karoq (1,3 тисячі авто) та Lada Vesta (0,7 тис. авто).
Цікаво, що 8 з 20 найпопулярніших моделей виготовлені з машинокомплектів, що мають походження з Російської Федерації (Lada Vesta, Kia Rio X-Line, Lada Granta, Renaut Arkana, Lada Niva, Kia Rio, Lada X-Ray і Lada Largus).
7 машин із топ-20 — це спеціалізований транспорт, в основному — автомобілі швидкої допомоги та поліції. Загалом протягом 2021 року придбали 2,8 тисячі таких транспортних засобів, що становить 28% від загальної кількості продажів «українських» авто.
- Skoda Kodiaq — 1 623
- Skoda Karoq — 1 338
- Lada Vesta — 733
- Kia Rio X-Line — 658
- Citroen Jumper (медична) — 549
- Skoda Fabia — 537
- Renault Duster (поліцейський) — 531
- Lada Granta — 497
- Renault Arkana — 490
- Lada Niva — 464
- Peugeot Boxer (медична) — 336
- Kia Rio — 308
- Toyota Corolla (поліцейська) — 250
- Lada X-Ray — 175
- Skoda SuperB — 167
- Kia Sorento (медична) — 160
- Lada Largus — 158
- Volkswagen Crafter — 157
- Volkswagen Crafter (медична) — 127
- Peugeot 301 (поліцейський) — 107
Щоб тримати руку на пульсі змін та заробляти більше в автобізнесі важливо використовувати аналітику та прогнозування. Допомогти в цьому може Інститут досліджень авторинку. Пишіть нам на [email protected]!