Минулого року українці привезли з-за кордону понад 600 тисяч вживаних легковиків. Цей показник виявився рекордним для українського авторинку. Більшість машин у 2021 році імпортували з країн Європейського Союзу, а частка машин з Америки виявилася удвічі меншою. Експерти Інституту досліджень авторинку проаналізували динаміку імпорту, визначили країни, з яких українці привозять авто з пробігом, та сформували рейтинг найпопулярніших моделей вживаних «американців» та «європейців»
У Сервісних центрах МВС номерні знаки у 2021 році вперше отримали 533 тисячі авто з пробігом. Різницю між фактично «розмитненими» та зареєстрованими легковиками можна пояснити різницею в часі між митним оформленням та постановкою на облік. Інколи черга розтягується на кілька тижнів, тому частина автомобілів, оформлених у грудні, отримала номерні знаки вже у січні 2022 року.
Також частину машин регулярно привозять «під розборку», тобто для подальшого розукомплектування на запчастини. Реєструвати такі авто немає ніякого сенсу, тому кількість імпортованих авто у статистиці Держмитслужби завжди дещо більша, ніж кількість вперше зареєстрованих машин у Сервісних центрах МВС.
Піком імпорту вживаних авто з-за кордону виявився період липня-листопада, коли тривала «легалізація» так званих «євроблях». Таких машин оформили понад 86 тисяч. Абсолютна їх більшість була привезена з країн Євросоюзу, тому найбільша частка «європейців» була зафіксована саме в цей період — 78% у жовтні.
Проте після закінчення періоду пільгового митного оформлення частка автомобілів з Європи зменшилася не суттєво та зупинилася на позначці 73%. Для порівняння, у січні 2021 року частка авто з ЄС була на рівні 49%, а в лютому — 59%. Частка машин з країн Америки становила 41% у січні та 22% в грудні. Таким чином, з початку року частка машин з ЄС зросла та за підсумками 2021 року становить 65,8% від загальної кількості (397 тисяч машин).
Машин з країн Америки, куди увійшли США, Канада та Мексика, було 27% (163 тисячі в кількісному вимірі). З інших країн українці привезли 44 тисячі авто, що склало 7,2% від загальної кількості.
Популярність машин з Європи зумовлена, у першу чергу, географічним положенням України. Привезти авто з Європи — швидше та простіше, ніж доставити з Америки. Окрім того, в Європі значно більше шансів купити «не биту» машину.
Покупці «американських» машин бачать для себе інші переваги — «свіжий» рік, вигідну ціну, менший пробіг і багату комплектацію. Проте на кожен товар є свій покупець, а ми лише констатуємо факт: імпорт вживаних авто з Європи вдвічі перевищує імпорт з Америки, а частка машин з інших країн невелика.
Найпопулярніші країни для купівлі вживаних авто з-за кордону
Якщо розглядати структуру імпорту більш детально і розділити регіони на конкретні країни, то на перше місце виходить США. Саме з цієї країни вживаних легковиків у 2021 році привезли найбільше — 158 тисяч (26,1%).
На другому місці опинилася Польща із часткою 20,3% (123 тис.). Кількість машин, які українці купують тут на внутрішньому ринку, порівняно невелика. У більшості випадків ця країна виконує роль «транзитної зони» на шляху вживаних легковиків із Західної Європи до України.
Третє місце зайняв найбільший автомобільний ринок ЄС — Німеччина. Українці минулого року придбали там 76 тисяч машин, що дорівнює 12,5% від загальної кількості імпортних легковиків з пробігом.
Литва, котра зайняла четверте місце рейтингу, також є транзитною країною в процесі експорту вживаних автівок з Європи на Схід та відома своїми авторинками. Вигідне податкове законодавство дозволяє литовцям вигідно купувати легковики з пробігом в інших країнах ЄС, готувати до продажу та продавати на експорт. До прикладу, українцям, котрі у 2021 році купили в Литві 72 тисячі машин (11,8%).
На п’ятому місці опинилася Естонія (26 тис. авто, 4,2%), котра також виконує роль «транзитної зони» для українців. Те саме стосується Словаччини (12 тис. авто, 1,9%) та Угорщини (10 тис. авто, 1,7%), котрі зайняли восьме та дев’яте місця відповідно.
Окремо слід виділити автомобілі з Південної Кореї. Це — один з наймолодших ринків, котрі «освоїли» українці. Протягом 2021 року звідти привезли 14 тисяч легковиків з пробігом (2,3%). В більшості це були авто з газовими двигунами.
Десяте місце з часткою в 1,6% зайняла Грузія. Там українці придбали 10 тисяч автомобілів минулого року. В основному це були автомобілі, які привезли з Америки, Південної Кореї, Японії та інколи навіть Європи, підготували до продажу та згодом продали українцям. Працює така бізнес-модель завдяки лояльним законам та невисоким податкам, котрі діють в Грузії.
Інші країни, котрі не ввійшли у топ-10 найпопулярніших, зайняли 15,2% від загальної кількості імпорту (92 тисячі авто).
Найпопулярніші авто з Європи
Найпопулярнішим «європейським» легковиком із пробігом, який привозили з-за кордону українці у 2021 році, став Volkswagen Golf. Таких у 2021 році зареєстрували 25,5 тисяч. На другому місці опинилася Skoda Octavia (24 тис.), а третє місце зайняв Volkswagen Passat (23,8 тис.).
Примітно, що в десятці найпопулярніших вживаних легковиків з європи відсутні преміум бренди та моделі представницького класу. В більшості українці купують за кордоном компактні міські та сімейні автомобілі.
Цікаво, що у зведеному рейтингу «європейців» та «американців» Volkswagen Passat займає перше місце. Це ще раз підтверджує тезу про те, що імпорт авто з Європи та Америки — різні ринки, зі своїми особливостями та трендами.
- VOLKSWAGEN GOLF — 25 450
- SKODA OCTAVIA — 23 962
- VOLKSWAGEN PASSAT — 23 834
- RENAULT MEGANE — 19 540
- RENAULT SCENIC — 12 840
- OPEL ZAFIRA — 12 331
- OPEL ASTRA — 11 610
- FORD FOCUS — 10 025
- SKODA FABIA — 9 848
- AUDI A4 — 8 236
Найпопулярніші авто з Америки
Бестселером 2021 року серед вживаних «американців» виявилася Volkswagen Jetta (7,2 тис.). Друге місце посів Volkswagen Passat (6,8 тис.), а третє — Ford Fusion (6,6 тис.).
Цікаво, що 4 із 10 найпопулярніших моделей серед машин, імпортованих з країн Америки, зайняли кросовери. Йдеться про Ford Escape (4,8 тис.), Dodge Journey (4,1 тис.), Nissan Rogue (3,8 тис.), Jeep Compass (3,3 тис.) та Jeep Cherokee (3,3 тис.).
- VOLKSWAGEN JETTA — 7 199
- VOLKSWAGEN PASSAT — 6 833
- FORD FUSION — 6 620
- FORD FOCUS — 6 375
- FORD ESCAPE — 4 831
- DODGE JOURNEY — 4 137
- NISSAN ROGUE — 3 510
- JEEP COMPASS — 3 342
- JEEP CHEROKEE — 3 267
- FORD FIESTA — 2 847
Команда Інституту досліджень моніторить автомобільний ринок України в режимі реального часу та першою розповідає про важливе. Слідкуйте за сайтом та підпишіться на наші сторінки у соцмережах, щоб дізнаватися про все першими.